Najzákladnejšou surovinou pri výrobe vodného kefíru je voda. Aj keď to znie možno smiešne, ale treba sa riadiť jedným základným pravidlom – voda musí byť čistá, bezchlórová a nezávadná.
Voda z kohútika
Ako všetci vieme, voda ktorá tečie z kohútika je ošetrená chlórom. Pre kryštáliky Tibi to až taký vážny problém nemusí byť, avšak z našich skúseností odporúčame vodu pred prípravou vodného kefíru odchlórovať. Existujú na to dva veľmi jednoduché spôsoby: vodu prevariť alebo ju nechať odstáť.
Vodu bude potrebné prevariť
Pokiaľ sa rozhodnete vodu prevariť, stačí ju priviesť k varu, povariť ju minútu a hneď vypnúť. V neposlednom rade netreba zabudnúť, že pred pridaním kryštálikov je potrebné aby voda bola vychladnutá, inak môžete kryštáliky zabiť. Tento spôsob prípravy vody je síce veľmi jednoduchý, no prichádza s jednou nevýhodou. Problém môže byť ten, že z vody sa kvôli vareniu vytratia aj iné zdraviu prospešné zložky, ktoré už vodný kefír nedokáže doplniť. Tieto zložky takisto môžu pomôcť pri raste a tvorbe nových kryštálikov.
Vodu necháme odstáť minimálne 6 hodín
Nechať odstáť vodu je pomerne jednoduchý postup pri príprave vody pre vodný kefír. Čistú nádobu len naplníte vodou z kohútiku a necháte ju odstáť. Nádoba by mala byť otvorená, aby sa chlór mohol prirodzene odpariť. Nám sa osvedčilo nechať vodu odstáť aspoň deň predtým ako do nej začneme pridávať kryštáliky a iné suroviny na prípravu vodného kefíru. Avšak tento čas by ste mali prispôsobiť podľa toho, ako veľmi je vaša voda chlórovaná.
Voda zo studne
Posledný a asi najlepší typ vody pre vodný kefír je voda priamo zo studne. Takáto voda môže obsahovať minerály a ďalšie prvky, ktoré môžu vodnému kefíru len pomôcť a obohatiť ho o látky ktoré môžu byť inak prospešné. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ čerpáte vodu zo zdroja o ktorom nie je isté či je nezávadný, radšej vodu nechajte pred prípravou odstáť, prípadne nechajte si spraviť jej rozbor.
- Tags:
- kefir
- voda
- vodny kefir
4 Replies to “Príprava vody pre vodný kefír”
Chcem sa opytat na fermentaciu a zapchu. Dcera práve bojuje so zapchu. Píšete, ze pri dlhom fermentovani môže dôjsť k zápche. Koľko je dlhá fermentácia? Dlhšie ako 48 hodin? Resp. Kolko mám fermentovat nápoj aby sme tej zápche predchádzali. Ďakujem
Dobry den,
v prvom rade ak sa jedna o zdravotny problem, riesenie kefirom Vam v ziadnom pripade nemozeme odporucit, kedze nie sme „fundovany“ zdroj.
Z nasich skusenosti fermentujeme 2-3 dni. V pripade, ze sa objavuju zdravotne problemy, prestante kefir uzivat.