Rady a tipy pre tibi kryštáliky
  • Ako spoznám, že sú tibi kryštáliky mŕtve?

Na túto otázku sa len veľmi ťažko odpovedá. Vyslovene mŕtve kryštáliky sme videli len raz. Zlým zaobchádzaním sa nám podarilo kryštáliky v momente zabiť. Javilo sa to tým že obeleli. Nevieme to presne opísať, ale keď sú zdravé tak sú skôr sivé a mierne priehľadné. A tieto boli biele, tvrdé ako kameň a nepriehľadné. Pokiaľ Vám takto nevypadajú, ešte stále môžu byť funkčné.

  • Aj po takmer dvoch dňoch fermentacie pri izbovej teplote je nápoj len výrazne sladký. Ako keby kvasenie vôbec neprebiehalo.

Je jednoduché overiť funkčnosť tibi kryštálikov. Vždy sa pri fermentácií tvori CO2. Ak mierne zatrasiete nádobou v ktorej kryštáliky pracujú, musia sa objaviť bublinky. Ak sa neobjavia, nemusí to byť hneď znak toho, že sú mŕtve. Dajte ich do menšej nádoby, pridajte im lyžicu cukru a dajte ich do chladničky na týždeň. Takto si oddýchnu a môžete to skúsiť znova.

Takisto pokiaľ sú na priamom slnku, to je úplne nevyhovujúce. Radšej ich presunte na iné miesto.

Rady pri vyrobe vodneho kefíru
Jednoduché rady pre správne používanie tibi kryštálikov.
  • Daju sa tibi nejako ozdraviť v prípade, že sa oslabili nevhodným spracovaním?

Áno je to možné. Nám sa zatiaľ dva krát (a úspešne) osvedčil jeden spôsob. Zožeňte si od niekoho (za predpokladu, že ste zvyšné kryštáliky predtým niekomu darovali) aspoň 0,5L hotového kefíru. Ten nechajte ešte odstáť aspoň 3-4 dni, aby bol poriadne kyslý a „prestáty“. Takýto superkyslý kefír pridajte k vaším kryštálikom. POZOR! Nepridávajte len čistý kefír ku kryštálikom. Spravte klasickú sladkú vodu a do nej len superkyslý kefír pridajte. Niečo ako keby ste pridali nejaké aditívum ku kryštálikom.

Pokiaľ nemáte prístup k hotovému kefíru, môžete si od nás objednať nové tibi kryštáliky. 

Rady pre prípravu vodného kefíru pomocou Tibi kryštálikov
  • Musim po každom zliatí tibi premývať v sitku alebo sa daju nepreplachnute (so zbytkom povodneho nevyplachnuteho kefiru) kryštáliky použiť aj do ďalšieho nápoja?

Preplachovanie nie je potrebné. A presne ste opísali spôsob ako fermentujeme my. Len zlejeme kefír a odliatu vodu nahradím čerstvou sladkou vodou. Nikdy nezabúdajme na prípravu vody. Tento proces sme na našej stránke nazvali „nekonečná fermentácia“. Jediný problém pri tomto procese je, že po určitom čase zostane chuť stále rovnaká a vtedy keď ich treba premyť a chuť sa „vyresetuje“ a vráti do normálu. Je to len krok navyše, ak sa Vám to chce robiť, tak to robte, keď nie, tak nie.

Najvačšou výhodou premývania kryštalikov je ich čistota a veľkosť. Po každom premytí ostanú len väčšie kryštáliky. A po neustálom premývaní vám ostanú len najkrajšie a najväčšie kryštáliky.

  • Ako mam z nich odstrániť malinké kúsky rozpadnutého sušeného ovocia (napríklad z fíg alebo sliviek)?

Len ich loviť, loviť a loviť. Nemáme na toto zatiaľ žiadny zlepšovák. Ale videli sme, že niekto dával ovocie do balíčka z útierky/záclony (alebo podobná sieťka) a ten zavesil na pohár a ponoril do vody ku kryštálikom. Takto bolo ovocie oddelené od kryštálikov a zvyšky nepadali na spodok pohára. Druhý spôsob je, že prvú fermentáciu robiť na čisto len so sladkou vodou, zliať hotový kefír, potom pridať ovocie a nechať fermentovať ďalšie dva dni.

Share on