Dostatok voľného času sme v tejto dobe využili na prípravu fermentovaného nápoja. Vodný kefír sme začali dochucovať bylinkami, ktorých je v tomto období požehnane. Postupom času sme si všimli, že chuť sa prestala meniť. Nápoj sa stal vágny a stratil na svojej výnimočnosti.
Čo je to „nekonečný“ spôsob fermentovania?
„Nekonečný“ spôsob fermentovania je technika, kedy sa len prilieva sladká voda ku kryštálikom tibi. Keď kryštáliky spotrebujú svoj cukor, odlejeme takmer hotový kefír a prázdne miesto nahradíme osladenou vodou.
Pridávať nerozpustený cukor priamo na kryštáliky neodporúčame. Avšak nemali by im ublížiť. Niekedy je lepšie si pripraviť trošku teplej vody a v nej rozpustiť cukor a následne priliať tento cukrový sirup ku kryštálikom. Samozrejme ku kryštálikom nikdy nepridávame horúcu vodu, ale vychladnutú na izbovú teplotu.
Prečo nie je tento spôsob výhodný?
Na nevýhody pripravovania vodného kefíru týmto spôsobom sme prišli až neskôr. Po čase kryštáliky prestávali pracovať ako zvyčajne a chuť nápoja prestávala byť príjemná. Dokonca aj bubliek pri fermentácií začínalo ubúdať.
Vodný kefír začal byť čoraz viac kyslejší a ani viac cukru nepomohlo. Pripisovali sme to tomu, že po zliatí kefíru ostával starý vodný kefír stále na kryštálikoch a na dne pohára. Preto sa každou jednou fermentáciou kyslosť zvyšovala. Všimli sme si aj, že sa v kryštálikoch začali usadzovať zvyšky ovocia a byliniek, ktoré sme k tibi kryštálikom pridávali.
Je premývanie potrebné?
Z našej skúsenosti môžeme povedať, že áno je. Kryštáliky po prvých dvoch premytiach dostali naspäť svoju prírodzenú priesvitnú kryštálovú farbu. Oveľa viacej začali bublinkovať a bolo to aj poznať na každom jednom výslednom nápoji. Chuť bola opäť výnimočne príjemná.
Za ďalší bonus považujeme, že naše kryštáliky začali oveľa viacej rásť. Niektoré kryštáliky sú už dokonca veľké ako palec. Doteraz sa nám ešte také veľké kryštáliky nepodarilo vypestovať.
Premývať nie je potrebné pred alebo po každej fermentácií. Ak vaše kryštáliky pracujú stále, tak minimálne raz za týždeň. V prípade, že fermentuje nepravidelne, odporúčame aspoň pred každou treťou fermentáciou.
Pozor pri premývaní kryštálikov!
Veľmi ľahko sa vám môže stať, že o veľa kryštálikov pri prvom premytí prídete. Ak ste ich držali príliš dlho v jednom pohári pravdepodobne budete mať kryštáliky veľmi malé, alebo drobné ako zrniečka piesku. To by nemal byť problém, ak použijete správne sitko. Takéto sitko by malo mať čo najmenšie oká na premývanie a nesmie byť kovové.
Môže sa stať, že prídete aj o polovicu vašich kryštálikov. Nie je to príjemný pohľad, ale vždy ich viete zachrániť, ak ich neprelievate priamo do umývadla. Ak by sa vám to aj tak náhodou stalo, tak nezúfajte, tie čo vám ostali vám zaiste poďakujú ešte kvalitnejším vodným kefírom ako doteraz.
Čím kryštáliky premývať?
Ako vždy odstátou, alebo odchlórovanou vodou. Prípadne vodou zo studne, alebo iného prameňa. Viacej informácií nájdete tu.
One Reply to “Premývať či nepremývať tibi kryštáliky?”
Comments are closed.