Počiatok tohto fermentovaného nápoja je na jednej strane legendou a na druhej strane je popredkávaný štipkou mysterióznosti. Historické výskumy ukázali, že geografický pôvod mliečného kefíru je v severnom Ossetsku (severnej časti kaukazského pohoria medzi Ruskom a Gruzínskom). Došlo k situácií keď kmeň Ossetov napadol nomádsky kmeň Scynthianov ktorý kočoval na ich uzemí a práve od tohto nomádského kmeňa prebral tradíciu tvorby mliečného kefíru. Starodávna receptúra tvorby mliečného kefíru nie je známa. Vďaka ruským historikom a ortodoxným kňazom si však vieme vytvoriť najpresnejši obraz o tomto nápoji a s ním súvisiacej histórií.
Od Mohameda až na Kaukaz
Podľa historických dokumentov sa mliečný kefír do Kaukazu dostal ako dar proroka Mohameda Horskému ľudu, ktorý produkoval kvalitné mlieko.„Kryštáliky proroka“ a jeho receptúra boli pozorne strážené a prenášali sa v rodinnách z generácie na generáciu. Boli taktiež považované za znak bohatstva dotyčných rodín. Mliečný kefír sa produkoval z kravského alebo kozieho mlieka v kožených vakoch. Bohatšie rodiny ho produkovali v hlinených nádobách alebo dubových sudoch. Cez deň sa vaky zavesili von na slnko a v noci boli zavesené v izbách. Každí, kto buď do domu vošiel alebo z neho vyšiel musel mliečný kefír premiešať. Kefír sa robil vždy z čerstvého mlieka. Dlhé storočia patrí mliečny kefír k neodmyslitelnej súčasti kaukazskej kultúry. Prvým európanom, ktorý jeho chuť opísal bol Marco Polo v knihe “Livres des merveilles du monde“(Kniha o zázrakoch sveta).
Mliečnym kefírom proti tuberkulóze
Najväčšiu pozornosť si mliečný kefír vyslúžil až v 19. storočí. V Rusku vypukla epidémia tuberkulózy, ktorú mliečny kefír resp. jeho konzumácia hravo potlačil. Mliečný kefír vytvára zdravé baktérie, ktoré budujú imunitu voči niekoľkým závažným ochoreniam (aj modernej doby). Ďalším výskumom sa potvrdil jeho výnimočný vplyv na črevnú mikloflóru. Už Aristoteles tvrdil, že všetky choroby pochádzajú z čriev.
Práve preto sa ruské(cárske) politické kruhy rozhodli poskytovať mliečný kefír väčšine obyvateľstva. V roku 1900 sa bratia Blandovovci rozhodli začať manufaktúrne produkovať mliečný kefír pre Moskovčanov. Mali na to vynikajúce predpoklady, vlastnili totiž syrovú továrňu v kaukazskom meste Kislowodsk a taktiež jeden z moskovských denníkov. Presvedčiť miestného kaukazského kráľa sa podarilo až v roku 1908 kedy zároveň do Moskvy dorazili prvé zásielky komerčného mliečného kefíru.
Originálnu chuť kefíru sa však nepodarí pripraviť v podmienkach továrne. Najlepšiu chuť ma tradičný spôsob tvorby kefíru v domácích podmienkach.
V roku 1930 vznikla v Rusku najmodernejšia fabrika na produkciu mliečného kefíru. V päťdesiatych rokoch vyvinuli ruskí biochemici nový spôsob komerčnej produkcie mliečného kefíru. Bol produkovaný miešanou metodou. Fermentácia, koagulácia(zrážanlivosť), agitácia(premiešavanie), dozrievanie, chladenie a následné skladovanie v obrovských nádobách z ktorých sa kefír čapoval do fliaš.
Napriek veľkému úsiliu sa doposial nepodarilo manufaktúrne vyprodukovať takú chuť mliečneho kefíru akú si vie každý urobiť doma sám.