Zdá sa Vám že Váš nápoj z kombuchy je málo perlivý? Chcete aby obsahoval rovnaké množstvo oxidu uhličitého ako vodný kefír? V tom prípade ste na správnej adrese. Nechajte sa inšpirovať našimi radami a návodmi na bohatší bublinkový nápoj.
Ako vzniká perlivosť nápoja?
Kombucha pozostáva z baktérií a kvasiniek. Jednoducho povedané baktérie vytvárajú kyseliny a kvasinky rozkladajú cukry. Kvasinky sa na cukor prisajú a rozkladajú jeho molekulovú štruktúru. Popri tom kvasinky absorbujú na ďalšie organické elementy ako napr. aminokyseliny, ktoré kvasinkám pomáhajú rozmnožovať sa. Pri týchto reakciách vznikajú vedľajšie produkty: Etanol (alkohol) a oxid uhličitý (CO2). V momentálnom štádiu je podiel CO2 najvyšší. Postupom času podiel CO2 klesá pretože hladina cukru klesá a taktiež preto lebo kombucha huba dýcha. Áno čítate správne Kombucha huba dýcha! Dýcha kyslík a vylučuje CO2. Práve preto nie je kombucha nápoj perlivý. Teraz sa presunieme k perlivej časti nášho článku.
Zvýšenie perlivosti kombucha nápoja:
-
Sekundárna/druhá fermentácia vo fľaši.
Kedže CO2 neustále uniká musíme ho zachytiť. Najlepšie fľašami so zatvárateľnou zátkou.
Preliatím nápoja do fľaše prerušíme proces fermentácie (preto pojem sekundárna). Baktérie a kvasinky sa stále ale stále nachádzajú vo fľaší. Kvasinky pracujú ďalej anaeróbne, teda bez potreby kyslíku. Preliatý nápoj necháme stáť pri izbovej teplote po dobu jedného až troch dní. Počas rozkladu zbytku cukru kvasinky produkujú dostatok CO2. Dôležité je aby mal preliaty nápoj dostatok cukru. Ak tomu tak nebude výsledný nápoj nebude dostatočne perlivý.
-
Dostatok potravy pre kvasinky
Kvasinky potrebujú cukor aby mohol výsledný nápoj naperliť. Preto je potrebný dostatočný príjem cukru. Pridávame preto minimálne päť lyžíc cukru na jeden liter čaju.
Ďalším spôsobom kŕmenia kvasiniek je použitie komplexnejších druhov cukrov (trstinový cukor a pod). Tie nútia kvasinky dlhšie rozbúravať molekuly cukru. Kvasinky taktiež vyprodukujú väčšie množstvo CO2.
-
Kombucha potrebuje ovocie
Ovocie môžeme pridávať do vodného kefíru, ale aj do kombuche. Pridané ovocie robí chuť pestrejšou a každý nápoj je jedinečný.
V ovocí sa nachádza dostatok cukru. Skúsenosti s vodným kefírom nám naznačujú, že citrusové plody dodajú nápoju najviac CO2. Kôstkové ovocie a zázvor je taktiež vhodnou alternatívou.
-
Dlhá fermentácia
Kombucha nápoj (s dostatočným obsahom cukru) prelejeme do fliaš so zátkou. Nechajme tri dni kvasiť ( pri izbovej teplote) a dáme ju do chladničky na ďalšie tri dni. Pri otváraní flašky si vždy dávame pozor. Odporúčame nápoj jeden krát do dňa nachvíľku otvoriť aby ste nechali CO2 vyprchať. Predídete tým explózií. Aróma výsledného nápoja je komplexnejšia a hlbšia, chuť je preto nezameniteľná.
-
Viac kvasiniek = viac CO2
Je potrebné aby sme odhadli pomer medzi kvasinkami a baktériami pri prvotnej fermentácií. Pomer kvasiniek môžeme zvýšiť tým, že kombucha hubu nebudeme umývať. Po prvotnej fermentácií má kombucha huba na povrchu hnedé fľaky ktoré sú umývateľné. Ide o kvasinky. Nezabúdajte viac kvasiniek potrebuje viac cukru.
Neopakujte tento spôsob viac ako dvakrát za sebou. Väčším množstvom kvasiniek meníme aj ideálnu podobu kultúry. To môže vašu hubu poznamenať natoľko že ju potom musíte vyhodiť.