Koľko kalorií má vodný kefír?

Blíži sa k nám vianočný čas, ktorý je spojený s veľkým množstvom jedál. Vedeli ste o tom, že vodný kefír je veľmi vhodný na chudnutie? Ak znie odpoveď nie, tak ste na správnej adrese.

Čo sú to kalórie?

Jednotka kalória
Kalórie v potravinách

V mnohých dámskych magazínoch sa kalórie popisujú ako malé stvorenia ktoré sa v noci vkrádajú do našich skríň a zužujú naše oblečenia. Teraz vážne.

Kalória je merateľná jednotka energie ktorú prijímame potravou.  T.z. Potrava ktorú prijímame má v sebe uložené kalórie, ktoré sa premieňajú na teplo a týmto spôsobom sú merateľné.

Naše telá ukladajú túto energiu vo forme ATP (Adenosintriphosphat) krátkodobo na kreatín-fosfát, alebo dlhodobo na glykogén alebo tuk. Väčšie zásoby tuku v našich telách môžme obrazne prirovnať ku kysnutiu cesta.

Jedna kilokalória (1kcal) je tepelná energia, ktorú spotrebujeme na zohrievanie 4,2 kg vody pri zohriatí o 1 stupeň celzia resp. 1 kg vody o 4,2 °C.

A čo vodný kefír a kalórie?

Ako sme v predošlých článkoch spomínali, vodný kefír spracováva cukor. Z počiatočných 6-8g cukru na 100ml vody sú po dvoch až troch dňoch 2-3g na 100ml vody.  Cukor je jediným nositeľom energie vo vodnom kefíri.

Konkrétne v jednom pohári s 250ml vodného kefíru je 6,5g cukru čo zodpovedá asi 27 kcal. Také isté množstvo môžme nájsť v štvrtine banánu, alebo v piatich čerešniach.

Jeden liter vodného kefíru obsahuje približne toľko kalórií ako jedno jablko.

Jablko a kalórie
Obsah kalórií v jedno litri vodného kefíru je približne rovnaký jednému jablku.
Share on