Čučoriedkový kefír

Fyzicky sú malé ale chemicky veľmi zdravé. Reč je o čučoriedkach. Čučoriedky sú skutočnou vitamínovou bombou a chuťovou lahôdkou. Rozhodol som sa preto že vyskúšam čučoriedky fermentovať spolu s vodným kefírom. To čo sa mi podarilo fermentovať bolo neopísateľné. V mojom živote som takúto limonádu nepil.

Moja rodina a ja zbožňujeme čučoriedky. Spájame príjemné s užitočným a pri pravidelnej prechádzke so svojou trojročnou dcérou a mojou manželkou niečo pozbierame. Zásoby si mrazíme v mrazničke alebo robíme džem. Týmto spôsobom si doprajeme túto vitamínovú bombu aj v zime.

Prečo čučoriedky a vodný kefír?

Čučoriedky môj „kefírový experiment“ obohatili o jeden veľmi estetický element, ktorý ma motivoval do ďalšej práce. Dali mu totiž krásny modrastý odtieň.

Aby sme vedeli čo tedy vlastne fermentujeme, pozrime sa lepšie do štruktúry čučoriedky. Čučoriedky obsahujú vitamíny A, E, C, B1, B2, B6, kyselinu listovú, z minerálov je to najmä vápnik, železo, zinok, fosfór, meď, horčík a taktiež vysoké množstvá betakaroténu. Modrofialové sfarbenie je znak vysokého antioxidačného účinku.

Ako čučoriedky pôsobia na náš organizmus

Pridávam zoznam funkcií ktorými čučoriedka disponuje, chránia imunitný systém a telové bunky pred voľnými radikálmi, zvyšujú odolnosť organizmu proti infekciám, pomáhajú pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, udržiavajú zdravý cievny systém, čistia krv, omladzujú organizmus, dodávajú životnú energiu. Regenerujú očné farbivo a zlepšujú videnie pri zlých svetelných podmienkach, pomáhajú pri hnačke a iných črevných ťažkostiach alebo pri problémoch so zažívaním, aktivujú látkovú výmenu, preventívne pôsobia proti chrípke, prechladnutiu a nádche, znižujú hladinu cholesterolu a hladinu tuku v krvi, liečia chudokrvnosť, napomáhajú odvodňovaniu organizmu a zbavujú telo toxických látok(detoxikujú),zlepšujú funkciu lymfatického systému, ochraňujú pred rakovinou prostaty a taktiež pôsobia preventívne na viaceré typy rakoviny, pomáhajú tlmiť zápaly a rýchlosť delenia buniek v črevách, ktoré sa považujú za rizikové faktory pre vznik rakoviny, pôsobia proti infekciám a pomáhajú pri kožných chorobách, udržiavajú zdravú kožu a zdravé vlasy, upokojujú nervy a miernia bolesti,miernia menštruačné bolesti, silné krvácanie, uľahčuje ženskému telu vyrovnať sa s klimaktériom.

Náš recept na čučoriedkový vodný kefír

Suroviny:

  • 1l vody (pripravenej podľa nášho postupu)
  • štipka soli
  • dve lyžičky javorového sirupu
  • 50-80 g vodného kefíru
  • 25 gramov hnedého cukru
  • hrsť čučoriedok

Postup:

  1. Zmiešajte cukor, soľ, javorový sirupu v približne 200 ml vody v hrnci a premiešavajte toto skupenstvo až do štádia v ktorom sa všetky kryštáliky cukru rozpustia.
  2. Pridajte kryštáliky vodného kefíru Tibi, a nechajte fermentovať v tmavej miestnosti a nádobu prikryte utierkou.
  3. Po dvanástich hodinách by mal nápoj dostať optimálnu chuť. Ochutnajte túto vzorku a nechajte fermentovať ďalších štyri až šesť hodín. Nezabúdajte čím vyššia je teplota v izbe tým rýchlejšie nápoj fermentuje. Optimálna je izbová teplota v rozmedzí 20-22 stupňou celzia. Kryštáliky sa v nápoji pekne rozmnožia a nápoj dostane po osemnástich hodinách ideálnu chuť.
  4. Odstráňte plávajúce čučoriedky a nápoj prelejte cez sitko. Kryštáliky Tibi prepláchnite vodou a ak chcete v procese fermentovania pokračovať, pridajte opäť čerstvé ovocie a vodu pripravené podľa postupu na začiatku receptu.
  5. Hotový nápoj odložte do chladničky a vychutnajte si ho pekne chladený.

Chuť je nezameniteľná, prospešná a hlavne povzbucujúca . Na zdravie priatelia.

Share on
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.